Fundacja "ŻYJESZ POMÓŻ INNYM"
Pomoc dzieciom i osobom niepełnosprawnym.
Na co przeznaczamy darowizny
Problem niedożywienia w Polsce
Najubożsi potrzebują mięsa
Woda
Chleb
Warzywa i owoce
Makaron
Ziemniaki
Ryż
Kasza
Wielkanocna zbiórka żywności 2013
Świąteczna zbiórka żywności 2011
Świąteczna zbiórka żywności 2010
PEAD 2012
Podziel sie Posiłkiem 2012
Podziel sie posiłkiem 2011

          Kasza stanowiła istotny element diety naszych przodków już w neolicie. W pierwszych rolniczych osadach łamano ziarna orkiszu, dzikiego jęczmienia oraz prosa. Gryka została udomowiona trochę później i w bardziej odległym kręgu kulturowym, bowiem 2 tys. lat p.n.e. w północnych Indiach. Stamtąd jej uprawa powoli rozprzestrzeniła się dalej. Jadał ją już Atylla, znali ją też Hunowie, choć to koczownicze plemię nie wpadło na pomysł wprowadzenia jej do upraw. 

               Rewolucyjny potencjał kaszy sprowadzał się do prostoty jej przyrządzenia. Kasza powstaje bowiem przez obłuszczenie ziaren. W przypadku zatrzymania tego procesu powstawały tak zwane „krupy”, czyli kasze, które zachowują kształt ziaren. To właśnie „krupy” były pramatkami kasz (pęczaku, kaszy gryczanej, jaglanej i ryżu), które znamy dzisiaj, a którymi z takim apetytem zajadali się nasi przodkowie, dodając je do przeróżnych polewek. Warto powiedzieć, że wielkim amatorem tego typu kasz był Kazimierz Wielki. 

Królewska kasza 
Właśnie z dworu Kazimierza Wielkiego pochodzi sposób gotowania kaszy, zwany królewskim. Stosuje się go głównie do kaszy gryczanej i do pęczaku. Otóż na dużej stolnicy rozsypuje się kaszę gryczaną. Z 2-3 jajek (zależy to od ilości kaszy) oddzielamy białka od żółtek. Białka lekko rozmącamy i wylewamy na kaszę. Następnie dokładnie wszystko mieszamy, tak aby nieomal każde ziarenko otuliło się białkiem. Inaczej mówiąc: po prostu panierujemy kaszę w białku. Tak przygotowaną pozostawiamy pod przykryciem do wyschnięcia. 

Kiedy jest sucha dokładnie rozcieramy w dłoniach, aby zlepione ziarna oddzieliły się od siebie. Następnie doprowadzamy bulion warzywny lub mięsny do wrzenia i na tak wrzący bulion wrzucamy kaszę. Jest ona delikatniejsza, a jednocześnie bardziej jędrna i sypka. Tak przygotowana może służyć jako dodatek do mięs, pieczeni, sosów, ale także jako podstawa sałatki. 

Jeśli procesu robienia kaszy nie zatrzymamy, to uzyskamy kasze łamane. Nasi przodkowie spostrzegli, że połamane ziarno o wiele łatwiej jest ugotować i jest bardziej strawne. W ten sposób powstaje na przykład kasza jęczmienna łamana lub słynna kasza krakowska. 

Kasza w kuchni 

Jedną z zalet ziaren łamanych jest to, że szybciej się gotują i rozklejają. Dzięki temu idealnie wchłaniają przeróżne sosy. Można dodawać do nich cebulę, czosnek, pory i jarzyny. W kuchni polskiej istnieją dziesiątki sposobów na przygotowanie kasz łamanych, również jako samoistnie dania. Jednym ze sposobów jest dodanie do kaszy jęczmiennej posiekanych orzechów laskowych, posiekanego szpinaku i czerwonej papryki wraz z duszoną cebulą. Tak zrobioną kaszę możemy podać do piersi z kaczki albo lekko podsmażonego na oliwie schabu. 

Innym rodzajem kasz, u nas znanym stosunkowo od niedawna, są kasze drobne. Są to kasze, które po pocięciu i łamaniu dodatkowo się poleruje i obtacza. Do najbardziej znanych należą kuskus, kasza manna i grysik kukurydziany. Kasz drobnych nie płucze się, raczej zalewa się je wrzącą wodą i czeka aż spęcznieje. W końcowym etapie można taką kaszę ugnieść i uzyskać płatki. W ten sposób powstają płatki ryżowe, kukurydziane, owsiane, jęczmienne lub pszenne. 

Kasza a zdrowie 
Bardzo szybko zauważono, że kasze mają właściwości odżywcze i lecznicze. Współcześni naukowcy dowiedli zresztą słuszności tych poglądów. Słynne szpitalne kleiki robione na bazie kaszki manny, kaszy jęczmiennej i grysiku kukurydzianego poprawiają funkcjonowanie nerek, dróg żółciowych i pozwalają wątrobie na regenerację. 

Ktoś, kto cierpi na poważne wyziębienia organizmu i ma chorą wątrobę powinien jadać kaszę gryczaną, bo ta rozgrzewa organizm. Z kolei płatki owsiane, o czym nie każdy wie, posiadają psychoaktywne substancje, które pomagają w leczeniu depresji. Natomiast kasza jaglana otrzymywana z prosa jest jednym z najbardziej lekkostrawnych produktów, jakie znamy, a jednocześnie zawiera lecytynę, która zbawiennie wpływa na mózg i drugą substancję – krzemionkę, która znacząco poprawia stan chorych stawów. 

www.foody.pl

  
BOŚ Bank : 92 1540 1290 2031 5902 4925 0001